Polska jest najszybciej rozwijającym się krajem pod względem rynku e-commerce. Już około 70% internautów deklaruje, że kiedykolwiek miało okazję zrobić zakupy online – wynika z raportu Gemius (2012). Natomiast porównywarki cen wykorzystuje już 59% użytkowników sieci. Jaki jest rzeczywisty wpływ Internetu na decyzje podejmowane przez współczesnych konsumentów?

Wśród najczęściej wymienianych zalet kupowania w sieci wymieniana jest oszczędność czasu i pieniędzy. Nieustanne poszukiwanie najlepszych cen przez internautów wiąże się z rosnącą popularnością takich narzędzi e-commerce jak porównywarki cen, serwisy z opiniami użytkowników oraz zakupy grupowe.

Porównywarka prawdę ci powie?

Porównywarki cen to serwisy, w których można wyszukać ten sam produkt w różnych sklepach i sprawdzić, gdzie kupimy go najtaniej. Współczesny konsument przeważnie rozpoczyna zakupy od porównywania cen online w kilku sklepach jednocześnie, próbując w ten sposób wybrać najlepszą ofertę. Według AdPlannera, trzy pierwsze porównywarki mają razem 5,4 mln użytkowników.  Porównywarka cen daje możliwość zwiększenia przychodów oraz rozpoznawalności marki. Za niewielką miesięczna kwotę produkty sklepu mogą szybko znaleźć się w konkretnych serwisach porównujących ceny. Standardem w porównywarkach są opinie o produktach i sklepach, co pozwala sklepom na budowanie marki i zaufania. Pozytywne recenzje pomagają wyróżnić się produktom, które nie są atrakcyjne dla klienta pod względem cenowym. Jednak czy przychylny komentarz zawsze oznacza produkt dobrej jakości? Niestety w erze popularności marketingu szeptanego trudno zaufać takim opiniom. Internetowe recenzje zazwyczaj ograniczają się do opłacanych przez właścicieli sklepów pozytywnych komentarzy. Natomiast te negatywne zostają odrzucane przez moderatorów serwisów lub usuwane na prośbę sklepów. Inwestycja w korzystne opinie o produkcie staje się bardziej efektywna, niż konkurencja cenowa. Porównywarki cen wykorzystując możliwość manipulacji opiniami stanowią istotny element handlu elektronicznego, konkurując z tradycyjnymi wyszukiwarkami internetowymi oraz platformami aukcyjnymi.

Zakupy? Tylko w grupie

W ciągu ostatnich kliku lat serwisy zakupów grupowych zyskały łącznie kilka milionów użytkowników. Jak można wytłumaczyć ich popularność? W ramach zakupów grupowych możemy liczyć na rabaty na produkty i usługi sięgające 90%.  Serwisy szukają firm, które godzą się na sprzedanie swojego produktu taniej pod warunkiem, że kupi go odpowiednia liczba osób. Ogłoszenie o ofercie dzięki serwisom dociera do tysięcy klientów, więc znalezienie chętnych nie jest trudne. Zasada zarobków serwisu jest prosta: od każdego sprzedanego kuponu dostają wynegocjowany ze sklepem czy usługodawcą procent. Im więcej sprzedanych kuponów, tym wyższy zarobek.

Google pomoże w podjęciu decyzji

Obserwując wyniki ilustrujące ilość osób korzystających z poszczególnych narzędzi e-commerce dostrzegamy efekt ROPO (research online, purchase offline) jako kluczowe pojęcie związane ze wzrostem znaczenia internetu w procesach zakupowych. Badanie przeprowadzone przez IAB Europe we współpracy z TNS i Google wykazały, że połowa polskich konsumentów przed dokonaniem zakupu w sklepie, poszukuje informacji na jego temat w sieci. Resarch on-line ma szczególnie duże znaczenie w motoryzacji, turystyce, farmacji, telefonii komórkowej oraz branży RTV/AGD. W jaki sposób Polacy najchętniej sprawdzają informacje o produktach? Znacząca większość – aż 80% zaczyna od wyszukiwarki Google, nieco ponad połowa szuka na forach internetowych oraz czyta informacje na stronie producenta, 34% aktywnie wymienia się z innymi użytkownikami recenzjami produktów po przez fora i blogi. Efekt ROPO ma niebagatelny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów tym samym silnie determinuje on poziom sprzedaży danej marki – nie tylko w sieci, ale w dużej mierze offline.

Informacja znaleziona w sieci przesądzi, czy konsument zdecyduje się na naszą markę. Co powinniśmy zrobić, aby tak się stało? Warto prześledzić jakie wyniki i w jakich ilościach podaje naszemu potencjalnemu klientowi sama wyszukiwarka. Spójrzmy też jak wypadamy na tle konkurencyjnych marek. Zadbajmy o rozpowszechnienie naszej strony www, a także jej wysoką pozycje w Googlach i innych wyszukiwarkach.

Wady i zalety

Internet niewątpliwie towarzyszy konsumentowi podczas procesu zakupowego – dostarcza informacji o produkcie, a także pozwala wymienić się internautom między sobą opiniami. Jednak to poza siecią klient ma możliwość dotknięcia i natychmiastowego odbioru towaru. W dodatku bez ponoszenia kosztów przesyłki i przymusu podawania swoich danych osobowych podczas rejestrowania się w sklepie internetowym. Dlatego tak ważne jest, aby zakupy online jeszcze bardziej wykorzystywały swoje zalety – szybkość bez wychodzenia z domu oraz szeroki dostęp do wielu produktów. Obecnie coraz więcej sklepów online oferuje szybki odbiór towarów w jednej ze swoich placówek, co z pewnością zwiększa zadowolenie klientów. Niestety główną wadą zakupów online jest niemożliwość bezpośredniego kontaktu z towarem i to niestety długo nie ulegnie zmianie.

Na podstawie badania ,,E-commerce w Polsce 2012 w oczach internautów” przygotowanego przez Gemius dla e-COMMERCE POLSKA oraz ,,ROPO Scattercharts Target group: Internet user in Poland, 14 years and older”.

Skomentuj
komentarzy

Dodaj komentarz