Coraz więcej konsumentów szuka w sieci informacji na temat lokalnych firm – twierdzą specjaliści z BrightLocal na podstawie badania „The 2012 Local Consumer Review Survey”. Przy czym na wybór konkretnej oferty często mają wpływ opinie innych internautów. Szczególnie, jeśli dotyczą one kawiarni, restauracji, różnego rodzaju sklepów, bazy noclegowej oraz gabinetów lekarskich i dentystycznych. Co więc mogą zyskać małe, lokalne biznesy, jeśli dadzą konsumentom w sieci swobodę wypowiadania się na ich temat?

Lokalny biznes w sieci

Aż 3/4 konsumentów, według sondażu BrightLocal, używa sieci do zdobywania informacji na temat miejscowych przedsiębiorców. Poszukiwania najczęściej dotyczą: kawiarni i restauracji (57%), bazy noclegowej (35%), sklepów różnego typu (35%) oraz odzieżowych (34%), a także informacji na temat lekarzy i dentystów (27%).  Jeśli znajdująca się w sąsiedztwie firma zbiera pozytywne komentarze, ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że zamiast dużego i być może lepiej znanego przedsiębiorstwa, wybierze właśnie ją. U prawie 60% badanych pozytywne wypowiedzi wpływają również na wzrost zaufania do lokalnego biznesu.

Co ciekawe, opinii wcale nie musi być dużo. Większość (65%) klientów twierdzi, że wystarczy im lektura od 2 do 10 komentarzy, by wyrobić sobie zdanie na temat danego przedsiębiorstwa. I nawet jeśli w internecie zamieszczane są komentarze dotyczące firm, które nie działają w sieci, mają one pozytywny wpływ na decyzje zakupowe podejmowane przez klientów poza nią. Coraz częściej bowiem ludzie korzystają z Internetu, by zdobyć jak najwięcej informacji pomocnych w wyborze konkretnego miejsca na kolację czy zakupy.

Sprzedaż w górę

Warto więc pomyśleć o module umożliwiającym klientowi pozostawienie opinii na stronie. Według danych Reevoo.com, aż 63% internautów jest skłonnych dokonać zakupu właśnie w sklepie, w którym będą się mogli zapoznać z komentarzami innych konsumentów. Jednak jeszcze bardziej istotny jest fakt, że ich wypowiedzi generują około 18-procentowy wzrost sprzedaży. Daje to więc małym przedsiębiorcom możliwość  uzyskania dodatkowych dochodów.

Moc negatywnych komentarzy

Opinie nie muszą jednak być wyłącznie pozytywne. Odrobina krytyki jest jak najbardziej wskazana. Wspomniana już firma Reevoo ocenia, że aż 68% konsumentów ma większe zaufanie do przedsiębiorstw, które publikują w sieci zarówno pozytywne jak i negatywne opinie na swój temat. Powoduje to także wzrost poziomu konwersji. Dzieje się tak dlatego, że osoby, które są bardziej zaangażowane w zakupy często poszukują  również negatywnych komentarzy dotyczących produktu, który zamierzają kupić. Czytają więcej i więcej czasu spędzają na stronach, które zawierają właśnie komentarze innych klientów. Wzrasta więc prawdopodobieństwo, że kupią w tym sklepie, w którym będą mogli zapoznać się także z argumentami „przeciw”.

Opinie klientów przydatne w SEO

Opinie konsumentów mają jeszcze jedną, być może nie tak oczywistą, zaletę. Wypowiedzi generowane przez zwykłych internautów są interesujące dla tzw. pająków, programów nieustannie przeszukujących zasoby sieci. Stanowią bowiem świeże, unikalne treści. Dzięki temu informacje na temat określonego lokalnego biznesu mogą znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania i tym samym dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów. Podczas gdy na wielu stronach pojawiają się te same opisy pochodzące od producenta, opinie klientów zawierające nietypowe sformułowania i określenia, pomagają wyróżnić dany produkt w wynikach wyszukiwania.

Samo  naturalne pozycjonowanie może jednak nie wystarczyć, warto więc pomyśleć  także o płatnych narzędziach, takich jak Google AdWords. Dzięki nim oferta w postaci linków wyświetlanych na pierwszym miejscu pod zapytaniem wyszukiwawczym, nawet niewielkiej firmie pozwoli dotrzeć do grupy klientów potencjalnie nią zainteresowanych.

Internet działa lokalnie

Stale wzrasta liczba konsumentów korzystających z Internetu w celu wyszukiwania informacji na temat różnego rodzaju firm i usług, także tych lokalnych, a mimo to według badań TNS OBOP niemal połowa przedsiębiorców z sektora MŚP nie posiada nawet własnej strony internetowej. Co więcej, samo jej posiadanie nie oznacza dziś imponujących korzyści. Dlatego tak ważna jest komunikacja z klientem,  w zakresie której firmy mają naprawdę wiele opcji do wyboru.

Polacy chętnie wyrażają swoje opinie w sieci, warto więc oprócz możliwości wypowiadania  się na stronie firmowej, pomyśleć również o innych kanałach komunikacji z klientem, takich jak blogi firmowe czy serwisy społecznościowe, np. Facebook. Działania te, obok wzrostu sprzedaży, budują zaufanie do firmy i sprawiają, że jest ona chętniej wybierana przez lokalnych klientów.

Skomentuj
komentarzy

Dodaj komentarz