context king

Moda na content marketing wciąż się rozwija. Marketerzy korzystają z coraz to nowych narzędzi, by przekazać swoim odbiorcom atrakcyjne treści w jak najciekawszej formie. Powiedzenie „Content is the king” jest elementem przewodnim wielu strategii marketingowych, ale jeszcze nie wszyscy dali się przekonać do siły oddziaływania wartościowych treści. Tymczasem możemy już zaobserwować kolejny trend – context marketing.

Głównym celem content marketingu jest dostarczanie wysokiej jakości, atrakcyjnych treści związanych z oferowanym produktem czy usługą. Dzięki temu budujemy długofalowe relacje z odbiorcami, którzy mogą stać się naszymi potencjalnymi klientami. Eksperci szacują, że dobrze przeprowadzone kampanie content marketingowe zapewniają wzrost sprzedaży w dłuższej perspektywie czasu. Przy czym należy pamiętać, że wszelkie działania muszą być odpowiednio przemyślane, zaplanowane, na bieżąco kontrolowane i w razie potrzeby modyfikowane.

Istotną funkcją działań content marketingowych jest budowanie świadomości marki oraz jej eksperckiego wizerunku. Dla wielu przedsiębiorców kluczową kwestią jest pozytywne postrzeganie firmy oraz nawiązanie i utrzymywanie dobrych relacji z potencjalnymi klientami. Jednak równie ważne, a dla niektórych nawet najważniejsze jest osiąganie dobrych wyników sprzedażowych w krótkim czasie. Tutaj z pomocą przychodzi nowy trend – context marketing. Polega na dostarczaniu właściwych treści właściwej osobie i we właściwym momencie (ang. right content, right person, right time). Dzięki znajomości cech potencjalnych klientów powinniśmy przedstawić im treści w taki sposób, aby ich obecność sprawiała wrażenie naturalnej, godnej uwagi i użytecznej.

Ważne jest dokładne poznanie odbiorcy oraz jego intencji zakupowych. Tego możemy się dowiedzieć tworząc persony opisujące potrzeby, priorytety i zachowania naszych potencjalnych klientów. Powinniśmy rozpoznać je na tyle dobrze, żeby wiedzieć, kiedy potencjalni klienci zaczynają wykazywać intencję zakupową oraz w jaki sposób podejmują decyzje dotyczace zakupów.

Narzędziem, które pozwala na zidentyfikowanie potencjalnych klientów i przesłanie im oferty dopasowanej do ich potrzeb jest automatyzacja marketingu (ang. marketing automation). Umożliwia zebranie danych kontaktowych i innych informacji (np. lokalizacji) o użytkownikach wykazujących zainteresowanie konkretnymi produktami lub usługami, a później wysłanie im odpowiednich wiadomości ze spersonalizowaną ofertą. Szybki kontakt z odbiorcą , który wykazał daną potrzebę zakupową zwiększa szanse na dokonanie transakcji.

Warto pamiętać, że context marketing to nie reklama kontekstowa, która automatycznie dopasowuje się do treści, przy której jest wyświetlana. Odpowiednie słowa kluczowe sprawiają, że materiał promocyjny jest emitowany przy artykułach o podobnej tematyce. Zaletą tej formy promocji jest to, że reklamodawca nie płaci za wyświetlenia, ale za przejście na stronę oferującą produkt. Jednak obecnie taka forma już nie do końca się sprawdza – w natłoku reklam internauci coraz częściej sięgają po narzędzia do ich blokowania. Raport Pagefair i Adobe pokazuje, że w II kwartale 2014 roku Polska była krajem, w którym najwięcej użytkowników – aż 28,6% – chroniło się przed niechcianymi treściami. Te dane są potwierdzeniem siły context marketingu. Zastosowanie zasady „right content, right person, right time” sprawi, że internauci chętniej spojrzą na materiały o ciekawej treści, dostarczone im w odpowiednim czasie, niż na irytujące boksy reklamowe.

Przykładem efektywnego wykorzystania context marketingu jest Amazon, który w ubiegłym roku znalazł się na 9. miejscu w rankingu sprzedawców detalicznych Narodowej Federacji Handlu (ang. National Retail Federation). Sklep internetowy świetnie radzi sobie z dotarciem do osób, które w danej chwili potrzebują jego produktów. Po zebraniu leadów Amazon wysyła potencjalnym klientom spersonalizowane wiadomości. Wśród stosowanych rozwiązań są m.in. przypomnienia o artykułach pozostawionych w koszyku, proponowanie przedmiotów podobnych do tych, które oglądaliśmy czy rekomendacje wystawione przez innych zadowolonych klientów.

Content marketing spełnia ważną rolę w budowaniu silnej marki, cieszącej się dobrą opinią w sieci. Umożliwia zbudowanie grupy zaangażowanych odbiorców oraz długotrwałych relacji z nimi. Jednak warto przyjrzeć się też context marketingowi, który z uwagi na trafne określenie grupy docelowej i przekazanie odpowiednich komunikatów właściwym osobom w odpowiednim czasie ma realny wpływ na efekty sprzedażowe. Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorcom zależy na efektach sprzedażowych i wymiernych rezultatach w krótkim czasie, zdecydowanie powinni skorzystać z narzędzi do context marketingu. Jest bardzo prawdopodobne, że to conteXt będzie nowym królem!

Skomentuj
komentarzy

Dodaj komentarz